SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

16/07/2017
Dutch Junior U19 Open 2017

LATEST

  • Dutch Junior U19 Open 2017, Frans Otten Stadion, Amsterdam, Netherlands

The indispensable magazine for serious Squash Players
click here for your Subscription to Squash Player Magazine
Dutch Junior U19 Open 2017
13 - 16 Jul
Amsterdam, Netherlands
Men's results
Final:
Curtis Malik (ENG) bt Charles Culhane (USA) 11-9, 7-11, 14-16, 11-5, 11-6 (72m)

Semi-finals:
Curtis Malik (ENG) bt [9/16] Vikas Mehra (IND) 11-9, 11-2, 11-8 (35m)
Charles Culhane (USA) bt [3/4] Yali Shass (ISR) 11-5, 11-7, 11-2 (41m)

Quarter-finals:
[9/16] Vikas Mehra (IND) bt [1] Magnus Laursen (DEN) 11-9, 11-13, 11-5, 14-12 (51m)
Curtis Malik (ENG) bt [3/4] Thijs Roukens (NED) 11-9, 10-12, 11-3, 11-2 (42m)
[3/4] Yali Shass (ISR) bt Adrien Grasser (FRA) 9-11, 11-5, 11-9, 11-8 (72m)
Charles Culhane (USA) bt [2] Michael Mehl (CAN) 11-7, 11-9, 5-11, 11-6 (63m)

3rd round:
[1] Magnus Laursen (DEN) bt Aaron Allpress (ENG) 11-2, 11-9, 11-8 (39m)
[9/16] Vikas Mehra (IND) bt [5/8] Edwin Clain (FRA) 11-8, 15-13, 11-9 (65m)
Curtis Malik (ENG) bt [5/8] Sergio Garcia Pollan (ESP) 11-7, 11-0, 11-8 (48m)
[3/4] Thijs Roukens (NED) bt Quentin Leclerc (FRA) 11-6, 11-9, 11-2 (23m)
[3/4] Yali Shass (ISR) bt Toby Harding (ENG) 11-9, 11-9, 11-7 (39m)
Adrien Grasser (FRA) bt [5/8] Frank Goossens (NED) 7-11, 11-9, 11-8, 11-6 (20m)
Charles Culhane (USA) bt Aditya Kankariya (USA) 11-2, 11-3, 11-3 (42m)
[2] Michael Mehl (CAN) bt [9/16] Aryan Parekh (IND) 11-4, 9-11, 11-3, 11-4 (56m)

2nd round:
[1] Magnus Laursen (DEN) bt Dennis Krukkert (NED) 11-6, 11-5, 11-8
Aaron Allpress (ENG) bt Zachary Bradlow (USA) 11-7, 11-8, 11-5
[9/16] Vikas Mehra (IND) bt Adrien Douillard (FRA) 11-8, 12-10, 11-13, 13-11
[5/8] Edwin Clain (FRA) bt Julius Winkler (GER) 11-7, 11-4, 11-5
[5/8] Sergio Garcia Pollan (ESP) bt William Dewire (USA) 11-7, 11-6, 11-7
Curtis Malik (ENG) bt Michael Mattimore (ENG) 11-6, 7-11, 11-9, 11-4
Quentin Leclerc (FRA) bt [9/16] Olivér Lantos (HUN) 11-5, 11-7, 11-7
[3/4] Thijs Roukens (NED) bt Justin Ghaeli (CAN) 9-11, 4-11, 11-3, 11-6, 12-10
[3/4] Yali Shass (ISR) bt Carlton Oldham (ENG) 11-4, 11-8, 11-0
Toby Harding (ENG) bt Theo Pelonomi (BOT) 11-7, 8-11, 11-3, 11-4
Adrien Grasser (FRA) bt Liam Leidekker (CAN) 11-3, 11-1, 11-3
[5/8] Frank Goossens (NED) bt Wiatt Hinton (USA) 11-5, 11-5, 6-11, 11-5
Aditya Kankariya (USA) bt Hugo Mandil (FRA) 12-10, 5-11, 11-2, 11-7
Charles Culhane (USA) bt [9/16] Gard Aasness (NOR) 11-3, 11-3, 11-4
[9/16] Aryan Parekh (IND) bt George Sawrey-Cookson (ENG) 6-11, 11-9, 11-5, 11-9
[2] Michael Mehl (CAN) bt Paul Broadberry (ENG) 9-11, 9-11, 11-8, 13-11, 11-6

1st round:
[1] Magnus Laursen (DEN) bye
Dennis Krukkert (NED) bt Ben Goldstein (USA) 11-3, 13-15, 11-5, 11-3
Zachary Bradlow (USA) bt Margus Lomp (EST) 11-5, 11-2, 11-6
Aaron Allpress (ENG) bt [9/16] Alexandre Dubarry (FRA) 14-12, 11-5, 11-6
[9/16] Vikas Mehra (IND) bt Gus Prager (USA) 11-5, 11-7, 11-2
Adrien Douillard (FRA) bt Tyler Burt (USA) 11-6, 11-5, 11-4
Julius Winkler (GER) bt Walter Herold Veedla (EST) 11-5, 11-4, 11-4
[5/8] Edwin Clain (FRA) bt Maximo Moyer (USA) 11-4, 11-8, 11-4
[5/8] Sergio Garcia Pollan (ESP) bye
William Dewire (USA) bt Julius Benthin (GER) 3-11, 13-11, 11-8, 11-7
Curtis Malik (ENG) bt Edward Eill (USA) 11-5, 11-2, 11-5
Michael Mattimore (ENG) bt [9/16] Hamad Al-Amri (QAT) 18-16, 3-11, 11-3, 11-6
[9/16] Olivér Lantos (HUN) bt Jason Friedman (USA) 11-5, 11-7, 11-5
Quentin Leclerc (FRA) bt Thomas van Riet (BEL) 11-1, 11-3, 11-5
Justin Ghaeli (CAN) bt Cristian Blazquez Romero (ESP) 4-11, 11-7, 11-13, 11-3, 11-8
[3/4] Thijs Roukens (NED) bye
[3/4] Yali Shass (ISR) bye
Carlton Oldham (ENG) bt Arman Jindal (IND) 11-13, 14-12, 11-5, 10-12, 11-9
Theo Pelonomi (BOT) bt Bjarni Kemperman (NED) 11-4, 11-9, 11-8
Toby Harding (ENG) bt [9/16] Aran Edwards (WAL) 11-3, 11-4, 11-9
Liam Leidekker (CAN) bt [9/16] Nicholas Goth-Errington (SWE) 11-7, 12-10, 11-9
Adrien Grasser (FRA) bt Nick Kamperman 11-3, 11-9, 11-4
Wiatt Hinton (USA) bt Maurice Hansmann (GER) 11-4, 11-7, 11-4
[5/8] Frank Goossens (NED) bye
Hugo Mandil (FRA) bt [5/8] Cedric de Vos (BEL) 11-7, 11-6, 9-11, 8-11, 11-8
Aditya Kankariya (USA) bt William Kuhn (CAN) 11-8, 8-11, 11-7, 11-5
Charles Culhane (USA) bt Jack Cooper (ENG) 11-9, 11-1, 11-6
[9/16] Gard Aasness (NOR) bt Mohammad Ali Farhat (IRI) 11-7, 11-7, 4-11, 3-11, 11-8
[9/16] Aryan Parekh (IND) bt Alvaro Garcia (PER) 12-10, 11-4, 11-9
George Sawrey-Cookson (ENG) bt Valentin Alberti (FRA) 12-10, 11-9, 11-5
Paul Broadberry (ENG) bt William Mattson (USA) 11-5, 11-1, 11-9
[2] Michael Mehl (CAN) bye
woMen's results

Final:
[1] Liu Tsz-Ling (HKG) bt [4] Amanda Landers-Murphy (NZL) 17-15, 11-6, 11-5 (32m)

Semi-finals:
[1] Karina Tyma (POL) bt [Q] Gabi Fritsche (NED) 11-7, 13-11, 10-12, 11-5 (48m)
[Q] Eve Driver (ENG) bt [5/8] Megan van Drongelen (NED) 12-10, 11-3, 13-11 (31m)

Quarter-finals:
[1] Karina Tyma (POL) bt Ciara Richards (WAL) 11-6, 11-5, 11-8 (26m)
[Q] Gabi Fritsche (NED) bt [Q] Marion Romba (FRA) 11-6, 11-7, 11-9 (33m)
[Q] Eve Driver (ENG) bt [Q] Johanna Pigeat (FRA) 11-5, 11-8, 11-8 (43m)
[5/8] Megan van Drongelen (NED) bt [2] Sára Nagy (HUN) 11-4, 11-2, 8-11, 8-11, 11-7 (33m)

1st round:
[1] Karina Tyma (POL) bt [Q] Milenka Kiers (NED) 11-1, 11-1, 11-4 (17m)
Ciara Richards (WAL) bt [5/8] Daphne Timmer (NED) 11-4, 11-7, 15-13 (34m)
[Q] Gabi Fritsche (NED) bt [5/8] Sanna Koivumäki (FIN) 11-9, 11-6, 8-11, 11-7 (37m)
[Q] Marion Romba (FRA) bt [3/4] Juliette Permentier (NED) 11-8, 3-11, 11-8, 11-7 (46m)
[Q] Johanna Pigeat (FRA) bt [3/4] Ingy Hammouda (EGY) w/o
[Q] Eve Driver (ENG) bt [5/8] Kincső Szász (ROM) 12-10, 11-1, 11-3 (36m)
[5/8] Megan van Drongelen (NED) bt Océane Cebollada (FRA) 11-7, 11-4, 11-7 (34m)
[2] Sára Nagy (HUN) bt [Q] Aaradhana Kasturiraj (IND) 11-6, 12-10, 11-4 (35m)

Qualifying finals:
Milenka Kiers (NED) bt Alex Rubin (USA) 11-5, 11-0, 11-2
Gabi Fritsche (NED) bt Isabelle Johnson (ENG) 11-4, 11-1, 11-2
Marion Romba (FRA) bt Rose Lawrence (USA) 11-8, 11-3, 11-6
Johanna Pigeat (FRA) bt Nienke Veldkamp (NED) 11-5, 11-3, 11-6
Eve Driver (ENG) bt Océane Michelot (FRA) 11-9, 11-6, 6-11, 11-1
Aaradhana Kasturiraj (IND) bt Victoria Peltier (USA) 11-3, 11-5, 11-2

 
REPORTS
 

 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor