SQUASH PLAYER NEWS


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

19/01/2020
Czech Junior U19 Open 2020

Czech Junior U19 Open

LATEST

  • Czech Junior U19 Open 2020, Hector Sport Centre, Prague, Czech Republic
The indispensable magazine for serious Squash Players
Subscribe to Squash Player Magazine Now

Czech Junior U19 Open 2020
16 - 19 Jan
Prague, Czech Republic

REPORTS

Men's Event
Final:
[2] Ben Smith (ENG) bt [1] Marek Panacek (CZE) 11-4, 11-4, 11-7

Third place play-off:
[3/4] David Maier (LIE) bt [5/8] Harold Castiaux (BEL) 7-11, 11-6, 11-9, 9-11, 11-5

Semi-finals:
[1] Marek Panacek (CZE) bt [5/8] Harold Castiaux (BEL) 11-9, 11-4, 11-6
[2] Ben Smith (ENG) bt [3/4] David Maier (LIE) 11-8, 11-7, 8-11, 11-1

Quarter-finals:
[1] Marek Panacek (CZE) bt [5/8] Benedek Takacs (HUN) 12-10, 11-9, 12-10
[5/8] Harold Castiaux (BEL) bt [9/16] Baptiste Bouin (FRA) 11-9, 11-6, 11-8
[3/4] David Maier (LIE) bt [9/16] Simon Nagy (HUN) 11-5, 11-3, 11-3
[2] Ben Smith (ENG) bt [9/16] Léo Blin (FRA) 9-11, 11-3, 11-8, 11-3

3rd round:
[1] Marek Panacek (CZE) bt [9/16] Bogdan Vasile (ROM) 11-7, 11-6, 11-7
[5/8] Benedek Takacs (HUN) bt Antoine Riehl (FRA) 12-10, 11-7, 11-3
[5/8] Harold Castiaux (BEL) bt [9/16] Daniel Simon (HUN) 4-11, 11-7, 11-8, 8-3 dsq.
[9/16] Baptiste Bouin (FRA) bt [3/4] Blaž Porenta (SLO) 11-4, 11-6, 11-4
[3/4] David Maier (LIE) bt [9/16] Kristián Mraček (CZE) 11-3, 11-8, 12-10
[9/16] Simon Nagy (HUN) bt [5/8] Iain Keeling (SUI) 7-11, 11-6, 11-5, 11-7
[9/16] Léo Blin (FRA) bt [5/8] Petr Nohel (CZE) 11-0, 6-11, 9-11, 13-11, 11-4
[2] Ben Smith (ENG) bt [9/16] Waleed Zaman (QAT) 11-5, 11-3, 11-5
 

Women's Event
Final:
[3/4] Klara Møller (DEN) bt [3/4] Tereza Siroka (CZE) 11-5, 6-11, 10-12, 11-9, 13-11

Third place play-off:
[2] Selena Georgieva (BUL) bt Virginie Gustin (BEL) 11-3, 11-2, 11-6

Semi-finals:
[3/4] Tereza Siroka (CZE) bt Virginie Gustin (BEL) 11-8, 11-9, 11-8
[3/4] Klara Møller (DEN) bt [2] Selena Georgieva (BUL) 11-3, 3-11, 12-10, 11-8

Quarter-finals:
Virginie Gustin (BEL) bt [1] Hannah Chukwu (HUN) w/o
[3/4] Tereza Siroka (CZE) bt [5/8] Klára Kohlerova (SVK) 11-6, 11-4, 11-8
[3/4] Klara Møller (DEN) bt [5/8] Eliska Jicinska (CZE) 11-7, 11-7, 9-11, 11-9
[2] Selena Georgieva (BUL) bt [5/8] Vanda Laskai (HUN) 11-8, 11-4, 11-9

1st round:
[1] Hannah Chukwu (HUN) bye
Virginie Gustin (BEL) bt [5/8] Signe Skelkjær (DEN) 11-6, 11-5, 11-7
[5/8] Klára Kohlerova (SVK) bt Navah Shore (ISR) 11-3, 11-2, 11-3
[3/4] Tereza Siroka (CZE) bt Lotti Taylor-French (ITA) 9-11, 11-9, 11-6, 8-11, 11-5
[3/4] Klara Møller (DEN) bt Marketa Zemanova (CZE) 11-6, 11-4, 11-7
[5/8] Eliska Jicinska (CZE) bt Katie Jones (WAL) 11-6, 11-5, 8-11, 11-6
[5/8] Vanda Laskai (HUN) bt Kalina Tsoneva (BUL) 11-8, 11-5, 11-6
[2] Selena Georgieva (BUL) bye

 


 

 

 CONTACT:  SP Webmaster     Magazine Editor