Premier League 2017/18


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

SCHEDULE   |   TABLE   |   TEAMS   |    NEWS    |    ARCHIVE

REPORTS & RESULTS BY ROUND 

Round
1

Round
2
Round
3
Round
4
Round
5
Round
6
Round
7
Round
8
Round
9
Round
10
Final Semi Finals

 Latest News

TABLE

Ties

Matches

Games

Points

Group A P W L W L W L  
Nottingham 1 1 0 3 2 11 8 16
Bristol 1 0 1 2 3 8 11 8
Birmingham 1 0 1 2 3 9 11 9
Pontefract 1 2 1 2 3 8 11 8
Warwick 0 0 0 0 0 0 0 0

Group B

Chichester 1 1 0 4 1 13 5 18
RAC 1 1 0 3 2 12 10 17
St George's 1 0 1 2 3 10 12 10
Coolhurst  1 0 1 1 4 5 13 5
Bexley 0 0 0 0 0 0 0 0

ARCHIVE

2005/06 2006/07 2007/08 2008/09 2009/10 2010/11
2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17
 
ROUND 2 REPORT 24 Oct 2017

Group A:
University of Birmingham Lions v Kenilworth
Nottingham v UWE/Elitesquash Bristol

Group B:
Team Chichester v Bexley
Tradition at the RAC v Coolhurst London
 

Round 1 Report 02 & 03 Oct 2017

First Round Results

Group A:
Pontefract Woodfield lost to Nottingham 2/3
Chris Simpson bt Declan James 12-10, 11-4, 11-9 (27m)
Laurens Jan Anjema bt Richie Fallows 11-5, 11-5, 7-11, 7-11, 11-9 (53m)
Patrick Rooney lost to Lewis Walters 11-8, 10-12, 9-11, 11-2, 4-11 (57m)
Lewis Doughty lost to Adam Auckland 6-11, 3-11, 7-11 (30m)
Katie Smith lost to Hana Ramadan 5-11, 9-11, 4-11 (21m)

UWE/Elitesquash Bristol
bt University of Birmingham Lions 3/2
Joshua Masters lost to Joel Makin 12-10, 6-11, 5-11, 9-11 (46m)
Tom Ford bt Jaymie Haycocks 9-11, 11-13, 11-9, 11-6, 11-8 (64m)
Sean Conroy bt Jan van den Herrewegen 11-7, 11-8, 11-7 (31m)
James Peach bt Stuart MacGregor 11-3, 5-11, 13-11, 11-1 (44m)
Lily Taylor lost to Lucy Turmel 2-11, 11-8, 5-11, 5-11 (35m)

Group B:
Luxfords St George's Hill lost to Tradition at the RAC 2/3
Borja Golan bt Daryl Selby 11-4, 11-8, 9-11, 12-14, 12-10
Dylan Bennett lost to Ben Coleman 4-11, 3-11, 11-4, 11-6, 4-11
Charlie Lee bt George Parker 7-11, 13-11, 11-7, 11-7
Tristan Eysele lost to Lyell Fuller 11-9, 9-11, 1-11, 11-9, 5-11
Yathreb Adel lost to Alison Waters 7-11, 8-11, 7-11

Coolhurst London lost to Team Chichester 1/4
Angus Gillams lost to Tim Vail 8-11, 6-11, 8-11
Joe Green lost to Kyle Finch 11-8, 11-9, 10-12, 4-11, 9-11
Alex Noakes lost to Miles Jenkins 3-11, 3-11, 7-11
Ondrej Uherka bt Tom Walsh 11-6, 11-4, 7-11, 11-3
Katie Malliff lost to Jasmine Hutton 5-11, 6-11, 8-11



 

PReview

Two new teams for 2017/18

The Premier Squash League is excited to announce the inclusion of two new teams into the 2017/18 season.

The first new team is University of Warwick – Kenilworth, a joint venture between the two venues, creating a real hotbed of elite squash within the Midlands.

Steve Townsend, Head Squash Coach at Kenilworth Squash Club, said: “This is tremendously exciting for both The University of Warwick, and Kenilworth Squash Club. It gives the students of the University, and the members at Kenilworth world-class squash to see on their doorstep, and also the juniors something to aspire to.

“We hope it will help attract elite squash playing students to our programme at Warwick, and know it will inspire our juniors at Kenilworth and in Warwickshire. We can’t wait to get going!”

The second team is Tradition @ The Royal Automobile Club, based at Pall Mall in London.

With this venue being of such historic relevance within squash and being in Central London, it offers an exciting expansion of the league to reach a new audience.

Lee Davies, the Team Manager, said: “Tradition and The Royal Automobile Club are delighted to have formed a partnership to introduce a team for this season’s PSL. We are honoured to bring squash back to the capital and look forward to some great evenings ahead.”
 

Schedule

ROUND

DATE

GROUP A

GROUP B

One

02 Oct

Pontefract bt Nottingham

 

 

03 Oct

Bristol bt Birmingham

St George's lost to R.A.C.

 

 

 

Coolhurst lost to Chichester

       

Two

24 Oct

Birmingham v Warwick

Chichester v Bexley

 

 

Nottingham v Bristol

R.A.C. V Coolhurst

 

 

 

 

Three

07 Nov

Warwick v Nottingham

 

 

 

Bristol v Pontefract

 

 

10 Nov

 

Bexley v R.A.C.

 

 

 

Coolhurst v St George's

       

Four

21 Nov

Pontefract v Warwick

St George's v Bexley

 

 

Nottingham v Birmingham

R.A.C. V Chichester

 

 

 

 

Five

O5 Dec

Warwick v Bristol

Chichester v St George's

 

 

Birmingham v Pontefract

 

 

08 Dec

 

Bexley v Coolhurst

 

 

 

 

ROUND

DATE

GROUP A

GROUP B

Six

07 Jan

Birmingham v Bristol

 

 

09 Jan

Nottingham v Pontefract

Chichester v Coolhurst

 

 

 

 R.A.C. V St George's

 

 

 

 

Seven

30 Jan

Warwick v Birmingham

 

   

Bristol v Nottingham

 
 

02 Feb

 

Bexley v Chichester

 

 

 

Coolhurst v R.AC.

 

 

 

 

Eight

27 Feb

Pontefract v Bristol

St George's v Coolhurst

 

 

Nottingham v Warwick

R.A.C. v Bexley

 

 

 

 

Nine

13 Mar

Warwick v Pontefract

Chichester v RA.C

 

16 Mar

Birmingham v Nottingham

Bexley v St George's

 

 

 

 

Ten

27 Mar 

Pontefract v Birmingham

Bristol v Warwick

 

 

St George's v Chichester

 

 

29 Mar

 

Coolhurst v Bexley

 

 

 

 

Semi-Finals: w/c 07 May
Finals: May: Date and Venue
To be confirmed