Premier League 2018/9


The World of Squash
at Your Fingertips

HOME
NEWS
RESULTS 
CALENDAR
EVENTS
PLAYERS
CLUBS
RULES
LINKS
MAGAZINE
FEATURES
GEAR
DIRECTORY
WORKSHOP
PROMOTIONS
FEEDBACK
ARCHIVE
About SP
Squash on TV
Search
 
UK Counties
World Links

Online Store
Books, Subs, Videos

Squash Directory
Where to get it all

Classified Section
Job, Jobs, Jobs Something to sell ...

SCHEDULE   |   TABLE   |   TEAMS   |    NEWS    |    ARCHIVE

REPORTS & RESULTS BY ROUND 

Round
1

Round
2
Round
3
Round
4
Round
5
Round
6
Round
7
Round
8
Round
9
Round
10
Semi Finals Final

 Latest News

TABLE

Ties

Matches

Games

Points

 North Group P W L W L W L  
University of Warwick Kenilworth 4 4 0 15 5 32 16 44
University of Birmingham Lions 4 3 1 13 7 29 18 38
Team Pontefract 4 3 1 11 9 25 23 34
University of Nottingham 4 1 3 8 12 21 25 24
Newcastle University Northumberland 4 1 3 7 13 17 30 20
EliteSquash Bristol 4 0 4 6 14 19 31 19
South Group P W L W L W L  
Tradition @ RAC 4 3 1 16 4 35 18 44
Welsh Wizards Cardiff 4 3 1 12 8 27 20 36
Luxfords St George's Hill 4 3 1 12 8 25 23 34
Coolhurst London 4 2 2 9 11 21 25 27
Bexley 4 1 3 6 14 20 31 23
Team Chichester 4 0 4 5 15 20 31 20

Semi Finals

Final


 

 

ARCHIVE

2005/06 2006/07 2007/08 2008/09
2009/10 2010/11 2011/12 2012/13
2013/14 2014/15 2015/16 2016/17
2017/18 2018/19    

ROUND 5 RESULTS & REPORTS


To be played on 4th December 2018
 

ROUND 4 REPORTS & RESULTS


It’s Home Advantage in Round Four

As the halfway point of the season approaches, teams were looking to consolidate or improve their starts, but tonight’s Round Four matches proved to be all about the home teams and saw some significant swings in the league tables.

Friday 30th :
Coolhurst v Chichester & Bristol v Newcastle
In the Friday matches Coolhurst moved into fourth place in the Southern Division as they sneaked a home win against Chichester, Haley Mendez winning the decisive women’s match, while Newcastle moved off the bottom of the Northern Division table with their first win of the season away to Bristol.

Coolhurst 3-2 Chichester
Adrian Waller 2-1 Tim Vail 11-4, 10-12, 11-1
Ondrej Uherka 0-2 Tom Walsh 6-11, 2-11
Joe Green 1-2 Miles Jenkins 7-11, 12-10, 7-11
Nick Mulvey 2-1 Jamie Wilde 9-11, 13-11, 11-4
Haley Mendez 2-0 Alison Thomson 11-7, 11-8

Bristol 1-4 Newcastle
Todd Harrity 0-2 Cameron Pilley 3-11, 4-11
Tom Ford 2-1 Alan Clyne 12-10, 6-11, 11-8
David Baillargeon 1-2 Piedro Schweertman 11-7, 4-11, 11-6
Mike Harris 1-2 Rob Downer 11-3, 7-11, 8-11
Emma Chorley 0-2 Lisa Aitken 4-11, 5-11

Tuesday 27th:

Home sides take advantage

Tonight’s overall score was 19-1 in favour of the home sides, and that ‘1’ came in the last match of the night to finish!

In the Southern Division new entrants Welsh Wizards, fielding four Welsh players, thrashed reigning champions and previously unbeaten Luxfords St George’s Hill, going four-nil up with four two-nil wins before St George’s Tom Richards came from a game down against Omar Mosaad to add some respectability to the scoreline.

That win sees the Wizards overtake St George’s by two points, but it’s still Tradition @ RAC who lead the way by eight points after they recorded a 5-0 win at home to Bexley, all five matches finishing two-one in RAC’s favour.

In the Northern Division leaders Pontefract travelled to University of Warwick / Kenilworth Squash – both with three wins out of three- with a strong looking team but came away with just a solitary point as the “WarKens” put themselves at the top of the table with a resounding 5-0 win, topped off by Raphael Kandra beating James Willstrop two nil.

University of Birmingham Lions welcomed 2017 champions University of Nottingham, and they too won five nil, restricting the visitors to just two points, to go second in the table.

Round Four concludes on Friday with two more matches, and the first half of the season finishes with Round Five on 4th & 7th Dec.

North Group:
University of Warwick Kenilworth bt Team Pontefract 5/0
Raphael Kandra bt James Willstrop 13-11, 11-8
Mahesh Mangaonkar bt Chris Simpson 11-8, 11-9
Daniel Mekbib bt Harinder Pal Sandhu 11-4, 11-9
Mark Fuller bt Patrick Rooney 11-9, 11-9
Sarah-Jane Perry bt Hollie Naughton 6-11, 11-1, 11-5
University of Birmingham Lions bt University of Nottingham 5/0
Ryan Cuskelly bt Declan James 12-10, 4-11, 11-7
Joel Makin bt Richie Fallows 11-7, 11-9
Jan van den Herrewegen bt Lewis Walters 11-6, 11-8
Jaymie Haycocks bt Jayden Gough 11-3, 11-5
Millie Tomlinson bt Hana Ramadan 7-11, 11-6, 11-7
EliteSquash Bristol lost to Newcastle University Northumberland 1/4
Todd Harrity lost to Cameron Pilley 3-11, 4-11
Tom Ford bt Alan Clyne 12-10, 6-11, 11-8
David Baillargeon lost to Piedro Schweertman 11-7, 4-11, 6-11
Michael Harris lost to Robert Downer 11-3, 7-11, 8-11
Emma Chorley lost to Lisa Aitken 4-11, 5-11

South Group:
Welsh Wizards Cardiff bt Luxfords St George's Hill 4/1
Omar Mosaad lost to Tom Richards 11-4, 11-13, 6-11
Peter Creed bt Charlie Lee 12-10, 11-5
Emyr Evans bt Carlos Cornes 13-11, 12-10
Elliott Morris Devred bt Henrik Mustonen 11-6, 11-8
Tesni Evans bt Jasmine Hutton 11-2, 11-7
Tradition @ RAC bt Bexley 5/0
Paul Coll bt Olli Tuominen 11-5, 4-11, 11-7
Ben Coleman bt Bernat Jaume 8-11, 11-4, 11-6
George Parker bt Rui Soares 11-3, 5-11, 11-7
Peter Barker bt Curtis Malik 10-12, 11-8, 11-4
Nele Gilis bt Torrie Malik 15-13, 7-11, 11-9
Coolhurst London bt Team Chichester 3/2
Adrian Waller bt Tim Vail 11-4, 10-12, 11-1
Ondrej Uherka lost to Tom Walsh 6-11, 2-11
Joe Green lost to Miles Jenkins 7-11, 12-10, 7-11
Nick Mulvey bt Jamie Wilde 9-11, 13-11, 11-4
Haley Mendez bt Alison Thomson 11-7, 11-8
 

ROUND 3 REPORT & RESULTS


Pontefract, WarKens and St George’s make it three out of three

The third round of league action in the Premier Squash League saw Warwick/Kenilworth, Luxfords St George’s Hill and Team Pontefract claim their third wins. St George’s move to the top of the Southern Division while Pontefract head the Northern division with WarKens in close attendance.

In the early start in London’s Pall Mall, Tradition @ RAC quickly took control against Coolhurst, wrapping up the win 3-0 before Adrian Waller brought the visitors back into it, but RAC’s Daryl Selby beat Greg Lobban 3-11, 12-10, 15-13 to give the home side a 4-1 win.

Defending Champions Luxfords St George’s Hill got off to a good start at home to Bexley as Jasmine Hutton won 12-10, 12-10 in the first match, and World #1 Mohamed ElShorbagy rounded off a 5-0 team victory with an 11-0, 12-10 scoreline! St George’s go top, but are just a single point ahead of Trads.

Another 5-0 scoreline came in Cardiff as the Welsh Wizards put visiting Chichester to the sword, David and Tesni Evans starting the ball rolling and Peter Creed sealing the maximum as he came from a game down to win the final match.

Warwick/Kenilworth went three-nil up against 2016 champions University of Nottingham, thanks to wins from home hero Saraj-Jane Perry and debutants Nick Wall and Daniel Mekbib, Iker Pajares made it 4-0 before Nick Matthew salvaged some points for Nottingham as he beat Raphael Kandra in the final match.

Northern Division leaders Pontefract didn’t have it all their own way at home to new entrants Northumberland Club / Newcastle University. Patrick Rooney gave the home side the lead, but Piedro Schweertman levelled as he beat LJ Anjema in an all-Dutch battle. Alan Clyne led before Chris Simpson rallied to put Pontefract back in the lead, Laura Massaro then wrapped up the win but James Willstrop had to come from a game down to beat Cameron Pilley and keep Pontefract at the top of the table.

North Group:
University of Warwick Kenilworth bt University of Nottingham 4/1
Raphael Kandra lost to Nick Matthew 7-11, 4-11
Iker Pajares Bernabeu bt Richie Fallows 7-11, 11-5, 11-4
Daniel Mekbib bt Julian Tomlinson 11-5, 11-7
Nick Wall bt Jayden Gough 11-4, 11-8
Sarah-Jane Perry bt Hana Ramadan 11-8, 11-8
Team Pontefract bt Newcastle University Northumberland 4/1
James Willstrop bt Cameron Pilley 9-11, 11-9, 11-9
Chris Simpson bt Alan Clyne 5-11, 11-8, 11-8
Laurens Jan Anjema lost to Piedro Schweertman 8-11, 11-2, 9-11
Patrick Rooney bt Max Forster 11-5, 11-2
Laura Massaro bt Lisa Aitken 11-5, 11-5
EliteSquash Bristol v University of Birmingham Lions
Tom Ford v Joel Makin
David Baillargeon v Jan van den Herrewegen
Sean Conroy v Jaymie Haycocks
Michael Harris v Stuart MacGregor
Lily Taylor v Millie Tomlinson

South Group:
Welsh Wizards Cardiff bt Team Chichester 5/0
Peter Creed bt Omar Abdel Meguid 5-11, 11-5, 11-6
Mazen Gamal bt Oliver Pett 9-11, 11-4, 11-4
Elliott Morris Devred bt Tim Vail 11-8, 8-11, 11-8
David Evans bt Miles Jenkins 11-9, 9-11, 11-9
Tesni Evans bt Amanda Landers-Murphy 11-5, 11-3
Tradition @ RAC bt Coolhurst London 4/1
Daryl Selby bt Greg Lobban 3-11, 12-10, 15-13
Ben Coleman lost to Adrian Waller 9-11, 8-11
George Parker bt Karim Ebrahim 11-4, 11-7
Peter Marshall bt Lewis Anderson 11-7, 9-11, 11-4
Alison Waters bt Haley Mendez 11-6, 11-4
Luxfords St George's Hill bt Bexley 5/0
Mohamed Elshorbagy bt Joshua Masters 11-0, 12-10
Tom Richards bt Olli Tuominen 11-2, 8-11, 11-6
Sébastien Bonmalais bt Rui Soares 11-6, 12-14, 11-7
Robbie Temple bt Bradley Masters 11-7, 11-5
Jasmine Hutton bt Kace Bartley 12-10, 12-10

Bristol v Birmingham is on Fri 9th Nov.
 

ROUND 2 REPORT & RESULTS 23 OCT 2018


RAC and Pontefract go top

Round Two of the 2018/19 Premier Squash League saw Tradition @ RAC and Team Pontefract go top of their divisions with contrasting wins.

The traditional early start (6.30) at RAC saw the home side quickly take control against the visiting Welsh Wizards as Daryl Selby put them into the lead and Alison Waters came through in close games against Tesni Evans. The home side powered on to a five-nil win to take them to the top of the table.

Reigning Champions St George’s Hill found themselves two-nil down at Chichester after wins from Miles Jenkins and Jared Carter, and the home side had a chance to clinch victory in the third match, but St George’s Jasmine Hutton sneaked the second 12-10 on her way to beating Ali Thomson. Tom Richards made it two-all, and world #1 Mohamed ElShorbagy completed the St George’s comeback.

On Friday, Coolhurst had beaten Bexley 3-2 in a nailbiting encounter, taking the pair temporarily to the top of the division.

In the Northern Division Pontefract took a strong team to 2016 champions Nottingham, and took a two-nil lead courtesy of Laura Massaro and Abhay Singh. Nottingham’s fightback began with new Cleveland champion Richie Fallows beating Patrick Rooney in three, but Chris Simpson sealed the win for Pontefract, coming from a game down to beat Declan James before Nick Matthew reduced the deficit for the home side.

The other two matches both went to deciders in the top strings, Joel Makin seeing Birmingham Lions through against Newcastle with a 2-0 win over Cameron Pilley, while Raphael Kandra sealed the away win for Warwick/Kenilworth, comig from a game down to beat Bristol number one Youssef Soliman.

Round Two Results:

Northern Division
UWE/Elite Squash Bristol (7) 2-3 Warwick/Kenilworth (10)
Youssef Soliman 1-2 Raphael Kandra 11-9, 4-11, 7-11
David Baillargeon 2-1 Iker Pajares 11-8, 7-11, 11-4
Mike Harris 1-2 Baptiste Masotti 11-6, 17-19, 3-11
James Peach 1-2 Harry Falconer 11-6, 9-11, 9-11
Joshna Chinappa 2-0 Julianne Courtice 11-8, 11-6

University of Nottingham (6) 2-3 Team Pontefract (10)
Nick Matthew 2-0 James Willstrop 11-5, 11-4
Declan James 1-2 Chris Simpson 11-7, 7-11, 3-11
Richie Fallows 2-1 Patrick Rooney 11-9, 5-11, 11-8
Lewis Walters 1-2 Abhay Singh 11-6, 4-11, 7-11
Coline Aumard 0-2 Laura Massaro 6-11, 4-11

University of Birmingham Lions (10) 3-2 Newcastle University/Northumberland Club (4)
Joel Makin 2-0 Cameron Pilley 11-9, 11-3
Jan vd Herrewegen 2-0 Alan Clyne 11-9, 11-5
Stuart Macgregor 1-2 Rob Downer 11-7, 5-11, 9-11
Josh Owen 0-2 Owain Taylor 6-11, 2-11
Millie Tomlinson 2-0 Sam Ward 11-5, 11-1

Southern Division
Tradition @ RAC (13) 5-0 Welsh Wizards (2)
Paul Coll 2-0 Peter Creed 11-8, 11-8
Daryl Selby 2-0 Edmon Lopez 11-5, 11-5
Ben Coleman 2-1 Elliott Morris devred 11-5, 10-12, 11-5
George Parker 2-0 David Evans 12-10, 11-6
Alison Waters 2-1 Tesni Evans 11-8, 11-13, 11-9

Team Chichester (5) 2-3 Luxfords St George’s Hill (9)
Tim Vail 0-2 Mohamed ElShorbagy 6-11, 9-11
Kyle Finch 0-2 Tom Richards 8-11, 5-11
Miles Jenkins 2-0 Charlie Lee 11-8, 11-8
Jared Carter 2-0 Paul Broadberry 11-2, 11-7
Alison Thomson 1-2 Jasmine Hutton 12-10, 10-12, 5-11

Coolhurst (9) 3-2 Bexley (5)
Greg Lobban 0-2 Mazen Hesham 7-11, 5-11
Adrian Waller 0-2 Olli Tuominen 6-11, 7-11
Vini Rodrigues 2-0 Bradley Masters 11-7, 11-7
Karim Ibrahim 2-0 Curtis Malik 11-8, 11-9
Donna Lobban 2-1 Misaki Kobayashi 11-4, 7-11, 13-11

 

Round 1 Report & Results 25 Sep 2018

St George's steal the show as new format PSL kicks off in style

The 2018/19 Premier Squash League season kicked off with five fixtures around the UK, featuring a new best-of-three format with all five matches played on the host club's showcourt.

Defending champions Luxfords St George's Hill stole the show with an against-the-odds 3-2 home win over Tradition @ RAC in a repeat of last season's final.

Jasmine Hutton came from a game down to beat Nantes champion Nele Gilis to get St George's - who lost their scheduled #1 Borja Golan to injury yesterday - off to a great start. Late replacement Sebastien Bonmalais came from a game down for another upset win over Ben Coleman, and St George's own Charlie Lee secured the unlikely win as he beat Daryl Selby 2-1 for one of his best ever wins.

Also in the Southern Division, newcomers Welsh Wizards got off to a winning start as they beat Coolhurst 3-2 in the first PSL match to be staged in Cardiff. The first two matches were shared, but it was siblings Tesni and Emyr evans who secured the win for the Welsh in front of a sellout crowd at the National Centre before Greg Lobban made the scoreline respectable for the visitors.

There were contrasting results in the Northern Division - 2017 Champions University of Nottingham beat newcomers Northumberland Club / Newcastle University 5-0 in front of a packed and noisy Geordie crowd. Nottingham secured maximum points (now 13) as they won all five matches 2-0. Cameron Pilley came closest to winning a first-ever point for the Newcastle side as he recovered from a 0-6 start to hold game ball against Nick Matthew, but it wasn't to be as Matthew closed out the clean sweep.

Team Pontefract, who reached the playoffs for the first time last season and have a strong squad again, took a 4-0 lead over UWE/Elite Sport Bristol before in-form Egyptian Youssef Soliman put a point on the board for the visitors.

In the only match of the night to go to a decider, University of Warwick / Kenilworth Squash got their second season in the PSA off to winning start at home to University of Birmingham Lions. Millie Tomlinson and Stuart Macgregor put the visitors two-nil up, only for Mark Fuller and Mahesh Mangaonkar to level the match. In the decider Iker Pajares came from a game down to secure the points for the 'Warkens'.

Round One concludes with Bexley v Chichester in the Southern Division on
Friday 28th September.

Round One Results

Northern Division :
University of Warwick / Kenilworth Squash (10) 3-2 University of Birmingham Lions (5)
Iker Pajares 2-1 Jan vd Herrewegen 4-11 11-5 11-5
Mahesh Mangaonkar 2-0 Jaymie Haycocks 11-7 11-5
Mark Fuller 2-0 Jonny Harford 11-6 11-8
Guy Pearson 0-2 Stuart Macgregor 5-11 9-11
Julianne Courtice 1-2 Millie Tomlinson 13-11 10-12 9-11

Team Pontefract (11) 4-1 UWE / Elite Sport Bristol (3)
Chris Simpson 0-2 Youssef Soliman 4-11, 8-11
Laurens Jan Anjema 2-1 Todd Harrity 11-6, 8-11, 11-8
Patrick Rooney 2-0 David Baillargeon 11-2, 11-9
Abhay Singh 2-0 James Peach 11-9, 11-5
Sarah Campion 2-0 Lily Taylor 11-7, 12-10

Northumberland Club / Newcastle University (0) 0-5 University of Nottingham (13)
Cameron Pilley 0-2 Nick Matthew 10-12, 8-11
Piedro Schweertman 0-2 Declan James 7-11, 8-11
Robert Downer 0-2 Richie Fallows 4-11, 10-12
Chris Wiggins 0-2 Adam Auckland 8-11, 7-11
Sam Ward 0-2 Hana Ramadan 3-11, 5-11

Southern Division :
Welsh Wizards (9) 3-2 Coolhurst (4)
Peter Creed 0-2 Greg Lobban 8-11, 8-11
Edmon Lopez 0-2 Adrian Waller 6-11, 4-11
Emyr Evans 2-0 Ondrej Uherka 12-10, 12-10
Elliott Morris devred 2-0 Nick Mulvey 12-10, 11-5
Tesni Evans 2-0 Margot Prow 11-1, 11-7

Luxfords St George's Hill (10) 3-2 Tradition @ RAC (7)
Tom Richards 0-2 Paul Coll 8-11, 8-11
Charlie Lee 2-1 Daryl Selby 11-8, 6-11, 11-3
Sebastien Bonmalais 2-1 Ben Coleman 10-12, 11-3, 11-9
Carlos Cornes 1-2 George Parker 11-7, 7-11, 3-11
Jasmine Hutton 2-1 Nele Gilis 8-11, 11-9, 11-5
 

PReview

New teams join extended Premier Squash League for 2018/19 season

The Premier Squash League (PSL) returns for the 2018/19 season bolstered by the addition of two new teams and a revised format.

Joining the PSL this season are Squash Wales and Newcastle University / Northumberland Club, whilst the ten teams who contested last season remain.

Squash Wales have announced a provisional squad including British National champion Tesni Evans and Welsh National champion Peter Creed. The governing body will use the event as a development platform to transition players into the arena of competitive and international squash.

Squash Wales High Performance Coach, David Evans said: “It’s superb to have top-level squash back in Wales after so long being out of the league. It will be superb for our players to compete against other world ranked opponents in front of a vocal home crowd.”

Squash Wales Director of Coaching, Mike Workman said: “After the recent success of our senior players at a series of prestigious international events, the time is right to expose a greater number of Welsh players to this higher standard. With the current resurgence in both playing and spectator participation, it is our job to generate increased publicity and coverage for Welsh squash – at home and further afield.”

Newcastle University / Northumberland Club - a joint venture between the two venues, will make their debut against Nottingham on 25th September.

Liam Gutcher, Team Manager for Newcastle University said: “Newcastle University is delighted to be partnering the Northumberland Club in bringing squash of the highest level regularly to such a thriving squash community. There is a huge appetite for professional squash in the area and we are so excited to be involved in such an exciting project that will inspire the talent of tomorrow and firmly place Newcastle on the squash map. The chance for our students to represent the team and compete at this level isn’t something many universities can offer, adding to an already well-established and supportive squash programme for young players.”

Ross Graham, Team Manager for the Northumberland Club said: “This is a significant step forwards for the club and one which we are pleased to be doing with our partners Newcastle University. The aim of bringing top level sport to the North East has always been at the forefront of our plans, which through the support from long term sponsors VW Lookers, we can now make a reality. Juniors and adults from around the UK will be able to purchase season tickets as well as match day tickets to come watch some of the best in the game right on their doorstep."

Split into north and south divisions, 12 teams from across the UK will complete 10 league rounds consisting of four men and one woman, where for the first time, each tie will be played as best-of-three.

The respective winner and runner-up of the north and south divisions will qualify for the semi-finals played over a weekend at a single venue.

England Squash CEO Keir Worth said: “The Premier Squash League provides a great showcase for our sport and the welcome addition of Squash Wales and Newcastle University / Northumberland Club coupled with the revised format will make the event even more competitive.”
 

Schedule To be confirmed

ROUND

DATE

Northern Division

Southern Division

Round 1

25 Sep

WarKen v Birmingham

Wales v Coolhurst

 

 

Pontefract v Bristol

St George’s v RAC

 

 

Newcastle v Nottingham

Bexley v Chichester

Round 2

23 Oct

Bristol v WarKen

RAC v Wales

 

 

Nottingham v Pontefract

Chichester v St George’s

 

 

Birmingham v Newcastle

Coolhurst v Bexley

Round 3

06 Nov

WarKen v Nottingham

Wales v Chichester

 

 

Bristol v Birmingham

RAC v Coolhurst

 

 

Pontefract v Newcastle

St George’s v Bexley

Round 4

27 Nov

WarKen v Pontefract

Wales v St George’s

 

 

Bristol v Newcastle

RAC v Bexley

 

 

Birmingham v Nottingham

Coolhurst v Chichester

Round 5

04 Dec

Newcastle v WarKen

Bexley v Wales

 

 

Nottingham v Bristol

Chichester v RAC

 

 

Pontefract v Birmingham

St George’s v Coolhurst

To be confirmed

ROUND

DATE

GROUP A

GROUP B

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 

 

Semi-Finals: Date and Venue To be confirmed
Finals: Date and Venue
To be confirmed